8. Sınıf Kitap Cevapları

8. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 267 Cevapları

8. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 267 Cevapları, Yaşamaya Dair metni cevapları ve soruları Vatandaşlık Teması Sayfa 267

8. sınıf öğrencileri için MEB yayınları Vatandaşlık Teması Türkçe Yaşamaya Dair metni  267. sayfa cevapları ve güncel etkinlikleri cevaplandırdık.

7. ETKİNLİK

Aşağıdaki “En İyisi Ol” şiirinden hareketle, günlük hayatınızdan örnekler vererek bilgilendirici bir yazı yazınız. Yazınıza uygun bir başlık koyunuz.

Cevap: 

(örnek)

EN İYİSİ OLMAK

Hayatta herkesin bir önemi, bir değeri vardır. Önemsiz hiçbir varlık, hiçbir canlı yoktur. Yaşamanın bir amacı varsa o da dolu dolu yaşamak ve hayatta bir iz bırakabilmektir.

Yaşamda bir iz bırakabilmek için yapılan işte en iyisi olmak gerekir. Yaptığı işi ciddiye alan, başarı peşinde koşup yaşama değer katabilen herkes yaşamda iz bırakabilir. Mesela ampulü ilk icat eden kişi  Joseph Wilson Swan’dır. Fakat Swan’ın icat ettiği ampul dayanıksızdır. Edison ise çok daha dayanıklı, daha çok ışık verebilen ampulü icat ederek insanların kullanmasını sağlamıştır. Bizim bugün ampul dendiğinde aklımıza gelen ilk kişi Swan değil Edison’dur. Edison yaptığı işte en iyisi olduğu için bugün hatırlanmaktadır.

Çok zeki, çok başarılı bir insan olmayabiliriz. Yaptığımız işler diğer işlere göre önemsiz gibi görülebilir. Fakat ne iş yaparsak yapalım, yaptığımız işte en iyisi olursak hayattan zevk alabilir, hayata renk katabiliriz.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

• Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan 1923 nüfus mübadelesi ile ilgili araştırma yapınız.

1923 yılında Lozan Barış Antlaşması’na ek olarak yapılan sözleşme uyarınca Türkiye ve Yunanistan Krallığı, kendi ülkelerinin yurttaşlarını din esası üzerine zorunlu göçe tabi tutmuşlardır. Mübadele ile 1.200.000 Ortodoks Hristiyan Rum Anadolu’dan Yunanistan’a, 500.000 Müslüman Türk de Yunanistan’dan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmıştır. Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi kapsamında Türkiye’de sadece İstanbul ile Gökçeada ve Bozcaada’da oturan Rumlar, Yunanistan’da ise sadece Batı Trakya Türkleri mübadeleden muaf tutulmuşlardır.Zorunlu göç gerek Türk, gerek Yunan ekonomisinde yaklaşık 20 yıl süren ağır bir krize yol açmıştır.

• Grup arkadaşlarınızı belirleyerek memleketinden ayrılan bir insanın yaşadıklarını anlatan bir tiyatro metni yazınız.

*** Yaşamaya Dair metni cevapları hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Sitemizde 8. sınıf Türkçe Kitabı tüm cevapları yer almaktadır. MEB yayınları 8. Sınıf Türkçe Kitabı Cevapları bağlantısından tüm cevaplara ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu