8. Sınıf Kitap Cevapları

8. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 266 Cevapları

8. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 266 Cevapları, Yaşamaya Dair metni cevapları ve soruları Vatandaşlık Teması Sayfa 266 Cevapları

8. sınıf öğrencileri için MEB yayınları Vatandaşlık Teması Türkçe Yaşamaya Dair metni  266. sayfa cevapları ve güncel etkinlikleri cevaplandırdık.

4. ETKİNLİK

Şiirde geçen söz sanatlarını bulunuz. Söz sanatlarının yer aldığı dizeleri yazınız.

Cevap: 

Söz Sanatları Söz Sanatının Yer Aldığı Dizeler
Benzetme Bir sincap gibi mesela,
Karşıtlık Mavi kadifede bir yaldız zerresi yani,
Yani bu koskocaman dünyamız.
Abartma Bu dünya soğuyacak günün birinde,
Hatta bir buz yığını

5. ETKİNLİK

a) “Millî Eğitim Bakanlığı Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Yönergesi”nin amacını okuyunuz.

Bu yönetmelikle “Cumhuriyetimizin demokrasi ile güçlendirilmesi; öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması; kendi kültürünü özümsemiş, millî ve manevi değerlere bağlı, evrensel değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi; öğrencilere seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması; katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve kamuoyu oluşturabilme becerilerinin kazandırılması” amaçlanmaktadır.

b) Okul Meclisi başkanlığına aday olduğunuzu düşünerek arkadaşlarınıza, sizi seçmeleri için ikna edici bir konuşma yapınız.

Cevap: 

(örnek)

Saygıdeğer Müdürüm, Müdür Yardımcılarım, Değerli Öğretmenlerim, Sevgili Arkadaşlarım, İsmim Ahmet Türk, 8/B sınıfındayım. Okulu meclis başkanlığı için ben de adayım. Karşılaştığımız sorunları, yaşadığımız olumsuzlukları, mesajlarınızı okul idaresine zamanında ve eksiksiz ileteceğime söz veriyorum. Erkek öğrenciler için futbol turnuvası, kız öğrenciler için voleybol turnuvası düzenlenmesi konusunda beden eğitimi öğretmenimiz ve okul idaremizle görüşmeyi düşünüyorum. Aynı zamanda çeşitli gezi organizasyonları düzenlenmesine aracılık ederek sosyal aktiviteleri arttırmayı planlıyorum. Rehber öğretmenimizin yardımıyla hazırladığım ve okulumuzu temiz tutmamızı sağlayacak “Çevre Polisi” isimli bir projeyi hayata geçirmek istiyorum. Bununla ilgili bilgileri sınıf panolarınıza astım. Kermesler düzenleyerek elde edeceğimiz gelir ile okul kütüphanemizi ve spor malzemelerimizi zenginleştirmeyi planlıyorum. Ama bu görevleri yapabilmek için sizin desteğinize ihtiyacım var. Bu yüzden oylarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki metinde geçen anlatım bozukluklarını bulunuz. Anlatım bozukluklarını düzelterek cümlelerin doğrusunu defterinize yazınız.

Proje ortağım Ali ile çalışmak çok zordur. Bugünkü düzeltmeyi ben, yarınki düzeltmeyi o yapacak diye anlaşmıştık. Verdiği sözü tutmadı. Aynı zamanda son günlerde işe gelmiyor, çok ihmal ediyordu. Yarına kadar bu projeyi bitirip patrona sunulacak. Patronumuz birçok projelere baktı bugüne kadar sıra bize geldi. O her zaman “Emeksiz yemek olmaz.” demiş ve en çok emek verilen projeyi seçmek için çok detaylı inceliyor.

Cevap: 

Proje ortağım Ali ile çalışmak çok zordu. Bugünkü düzeltmeyi ben yapacağım, yarınki düzeltmeyi o yapacak diye anlaşmıştık. Verdiği sözü tutmadı. Aynı zamanda son günlerde işe gelmiyor, işini çok ihmal ediyordu. Yarına kadar bu proje bitirilip patrona sunulacak. Patronumuz bugüne kadar birçok projeye baktı, sıra bizim projemize geldi. O her zaman “Emeksiz yemek olmaz.” der. En çok emek verilen projeyi seçmek için çok detaylı inceliyor.

*** Yaşamaya Dair metni cevapları hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Sitemizde 8. sınıf Türkçe Kitabı tüm cevapları yer almaktadır. MEB yayınları 8. Sınıf Türkçe Kitabı Cevapları bağlantısından tüm cevaplara ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu