8. Sınıf Kitap Cevapları

8. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 261 Cevapları

8. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 261 Cevapları, Haritada Bir Nokta metni cevapları ve soruları Vatandaşlık Teması Sayfa 261 Cevapları

8. sınıf öğrencileri için MEB yayınları Vatandaşlık Teması Türkçe Haritada Bir Nokta metni 261. sayfa cevapları ve güncel etkinlikleri cevaplandırdık.

b) Dünya Etik Haftası ile ilgili bir kompozisyon yarışmasına katılacağınızı düşünün. Afişten yola çıkarak bir yazı yazınız.

Cevap: 

(örnek)

ETİK

Tarihsel süreç içerisinde etik kavramının birçok tanımı yapılmıştır. Sözlük anlamı olarak etik; töre bilimi, ahlak bilimi, ahlaki, ahlakla ilgili olarak tanımlanmaktadır Etik, ahlaki olanın özünü ve temellerini araştıran bilim, insan davranışları ile ilgili problemleri inceleyen felsefe dalı olarak tanımlanmaktadır. Etik, ahlak felsefesidir. Etik, insanın bütün davranış ve eylemlerinin temelini araştırır.

Etik, bireylere “işlerin nasıl yapılması gerektiğini” belirlemede yardımcı olan yol gösterici değerlerdir. İnsanların yargılarını ve bu yargılara ulaşılma sürecini ifade eder. Etik, insanların değerlere dayalı kararlar verdiği bir süreçtir.

Hepimizin kendi değerlerimize bağlı olarak, çeşitli durumları yorumladığımız ve tepki verdiğimiz içsel ve öznel bir dünyası vardır. Bu değerler, genel olarak çocukluk döneminde aile, öğretmenler, inanç sistemi ve toplum tarafından şekillendirilir.

Kültür anlayışı, o toplumdaki etik anlayışın oluşmasındaki en önemli etkenlerden biri ve en önemlisidir. Yabancı bir topluma etik gelen bir davranış, bizim toplumumuza etik gelmeyebilir. Ancak tüm dünyanın sahip olduğu ortak değerler vardır. Bu değerler dünyanın her yerinde kabul görmektedir. Ticari ahlak, iş ahlakı, meslek ahlakı olması ve uygulanması gereken ortak değerlerden bazılarıdır. Esnaf, memur, işçi veya tüccar her kesimin uyması gereken iş ve ahlak kuralları vardır. Bu kurallar sahip olduğumuz etik değerlerdir. Bu etik değerlerin toplumun her kesimine yayılması gerekir.

Hayatımızın daha yaşanır hale gelmesi için mutlaka dürüst davranıp kendimize yapılmasını istemediğimiz davranışları arkadaşlarımıza yapmamalıyız.Ülkemizin geleceği huzuru için her zaman değerlerimizi korumalı başkalarına karşı hoşgörülü olmalıyız.

*** Haritada Bir Nokta metni cevapları hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Sitemizde 8. sınıf Türkçe Kitabı tüm cevapları yer almaktadır. MEB yayınları 8. Sınıf Türkçe Kitabı Cevapları bağlantısından tüm cevaplara ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu