8. Sınıf Kitap Cevapları

8. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 258 Cevapları

8. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 258 Cevapları, Haritada Bir Nokta metni cevapları ve soruları Vatandaşlık Teması Sayfa 258 Cevapları

8. sınıf öğrencileri için MEB yayınları Vatandaşlık Teması Türkçe Haritada Bir Nokta metni 258. sayfa cevapları ve güncel etkinlikleri cevaplandırdık.

4. ETKİNLİK

Metinde anlatım kimin ağzından yapılmıştır? Metinden aldığınız örneklerle açıklayınız.

Cevap: 

Metinde anlatım birinci kişi ağzından yani yazarın kendisi tarafından yapılmıştır. Yazar olayların içindedir. “Bir ikisi, en umduklarım konuşacak gibi oldular. Bekliyordum. Şimdi umduklarımdan birisi payına düşen balıktan birini, en küçüğünü adama doğru fırlatacak diye bekledim.” gibi ifadelerle yazarın metnin içinde olduğunu, gördüklerini kendi ağzıyla anlattığını anlıyoruz.

5. ETKİNLİK

Yazarın “ırıba gelen kişiye pay verilmemesi” olayına bakış açısı nasıldır? Örneklerle açıklayınız.

Cevap: 

Yazar burada bir haksızlık olduğunu ve bu haksızlığa müdahale edilmesi gerektiğini düşünmektedir. Kişiye pay verilmemesi haksızlıktır. Kişinin hakkını aramadan bu durum karşısında bir şey yapmaması da doğru değildir. Etraftan bu haksızlığa müdahale edenler olmuş fakat fazla üstelememişlerdir. Bu da doğru değildir.

6. ETKİNLİK

“Haritada Bir Nokta” metninden öyküleyici ve betimleyici anlatıma örnek gösteriniz.

Cevap: 

Öyküleyici Anlatım Betimleyici Anlatım
Kayığı temizleyenler sekiz kişiydi. Yedisi bizim adadandı. Sekizincisi zayıf, sarı, hastalıklı adamı hiç görmemiştim. Ne kadar dostça, ne kadar içten bir sevgi ile çalışıyordu. 

Balığın bol çıkmaya başladığı duyulduğu zaman, dışarıdan da insanlar gelirdi. Dışarıdan ırıba katılanlar pay almazlardı. Irıp tayfası ile reis, gönüllerinden ne koparsa o kadar balık verirdi kendilerine.

Hemen gözlerimin içine bakan bir köpek, hemen, az konuşan, hareketleri ağır, elleri çabuk, abalar giymiş bir balıkçı, yırtık bir muşamba kokusuyla beraber küpeşte tahtaları kararmış, boyası atmış ağır ve kaba bir sandal, sandalın peşini bırakmayan bir kuş, ağ, balık, pul, sahilde harikulade güzel çocuklar, namuslu kulübeler, kırlangıç ve dülger balığı haşlaması, kereviz kokusu, buğusu tüten kara bir tencere, ufukları dar sisli bir deniz…

*** Haritada Bir Nokta metni cevapları hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Sitemizde 8. sınıf Türkçe Kitabı tüm cevapları yer almaktadır. MEB yayınları 8. Sınıf Türkçe Kitabı Cevapları bağlantısından tüm cevaplara ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu